Pistolet Makarow

Broń została opracowana przez Nikołaja Fiodorowicza Makarowa i wprowadzona do uzbrojenia rosyjskiej armii w roku 1951 pod oznaczeniem PM ( Pistolet Makarowa), zastępując leciwy pistolet Tokariewa TT wz 33. Konstrukcja powielała znane i sprawdzone rozwiązania stosowane w niemieckich pistoletach Walther PP i PPK. Broń była zasilana specjalnie opracowanym nabojem 9x18 mm Makarow. Pistolet posiada kurek zewnętrzny i działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, sprężyna zamkowa jest owinięta wokół połączonej na stałe ze szkieletem lufy. Mechanizm spustowy posiada samonapinanie i działa w trybie SA (single action ? przy ręcznym napięciu kurka) lub DA (double action ? z samonapinaniem kurka w trakcie ściągania języka spustowego). Bezpiecznik skrzydełkowy jest umieszczony na zamku.

Pierwotnie pistolet posiadał jednorzędowy magazynek mieszczący 8 naboi. Broń w całości wykonana jest ze stali i posiada stałe mechaniczne przyrządy celownicze ( na cywilnym rynku komercyjnym dostępna jest odmiana z regulowaną szczerbinką). W początku lat 90 pistolet przeszedł modyfikacje i powstała wersja PPM ? (Pistolet Makarowa Modernizowannyj). Broń została wówczas przystosowana do zasilania silniej elaborowanym nabojem tego samego kalibru i wprowadzono dwurzędowy magazynek mieszczący teraz 12 naboi. Pistolet Makarowa jest bronią niezawodną o prostej ponadczasowej konstrukcji, broń była produkowana w kilku krajach byłego bloku wschodniego, powstawały także modele do niej zbliżone (np. polski P64). Obecnie w armii rosyjskiej PPM są zastępowane pistoletami PJa konstrukcji Władymira Jarygina zasilanymi amunicją 9x19 Parabellum. Na komercyjnych rynkach cywilnych pistolety Makarowa cieszą się jednak niesłabnącym powodzeniem za sprawą swojej niezawodności oraz sentymentalnej legendy podstawowej broni służbowej z za żelaznej kurtyny. Powstało wiele odmian i wersji specjalnych . W krajach , gdzie  dostęp do broni palnej jest szeroki (np. USA) istnieją kluby i stowarzyszenia strzeleckie zrzeszające miłośników i użytkowników tej broni.

Na fali tej popularności powstała także pneumatyczna odmiana PPM kalibru 4,5 mm oznaczona jako Baikal MP-654 K. Pistolet ten powstaje w tych samych zakładach, co broń ostra. W trakcie jego produkcji wykorzystywane są te same materiały i technologia , co przy produkcji klasycznego PPM. Próżno tutaj szukać jakościowych kompromisów, tandetnego wykończenia i elementów wykonanych ze znalu lub innych powszechnie wykorzystywanych przy produkcji replik broni ostrej stopów. MP 654 K jest tak samo ciężki, tak samo wykończony i pracuje identycznie jak jego ostry pierwowzór (analogiczny mechanizm spustowy oraz siły potrzebne do funkcjonowania broni). Ciężka gwintowana lufa zapewnia doskonałą precyzję strzału.  Wszystko to sprawia że pneumatyczny Makarow zapewnia doznania zupełnie nieosiągalne dla innych  pistoletów tego typu. Oferując Państwu możliwość strzelania z Makarowa gwarantujemy wysoki realizm i świetną zabawę z pistoletem, którego zalety doceniło wielu wytrawnych strzelców.